Oglas

Nakon pritiska stigla promjena: Iranu odobren raniji dolazak u SAD

author
N1 BiH
23. jun. 2026. 21:59
Soccer Football - FIFA World Cup 2026 - Group G - Belgium v Iran - Los Angeles Stadium, Inglewood, California, U.S. - June 21, 2026 Iran's Mohammad Mohebbi, Mehdi Ghayedi and Ali Nemati walk off the pitch after the match REUTERS/Daniel Cole
REUTERS / DANIEL COLE

Fudbalska reprezentacija Irana dobila je važnu administrativnu pobjedu pred odlučujući susret grupne faze Svjetskog prvenstva protiv Egipta.

Oglas

Američke vlasti donijele su odluku kojom se iranskoj selekciji omogućava da u Seattle doputuje dva dana prije utakmice, što predstavlja značajnu promjenu u odnosu na dosadašnji režim putovanja.

Poseban režim za iransku reprezentaciju

Iran je tokom dosadašnjeg dijela Svjetskog prvenstva bio smješten u Meksiku, a u Sjedinjene Američke Države dolazio je neposredno pred utakmice.

Prema ranijim pravilima, iranska delegacija imala je manje od 24 sata da uđe u zemlju, odigra utakmicu i potom napusti teritoriju SAD-a.

Takav režim izazvao je nezadovoljstvo u iranskom savezu, koji je smatrao da reprezentacija nije u ravnopravnom položaju u odnosu na ostale učesnike prvenstva.

Dozvoljen dolazak dva dana ranije

Promjenu je potvrdilo Ministarstvo domovinske sigurnosti Sjedinjenih Američkih Država.

U saopćenju se navodi da će reprezentacija Irana moći doputovati u Seattle dva dana prije susreta protiv Egipta kako bi imala dovoljno vremena za pripremu jednog od najvažnijih mečeva grupne faze.

"Za treću utakmicu Irana u Seattleu, 26. juna, timu je dozvoljen ulazak u Sjedinjene Američke Države dva dana prije utakmice. Ipak, reprezentacija Irana morat će napustiti teritoriju SAD-a odmah po završetku susreta", navedeno je u saopćenju.

Sigurnosne mjere ostaju na snazi

Američke vlasti naglasile su da promjena ne znači ublažavanje sigurnosnih procedura.

"Sigurnosne mjere i protokoli ostaju isti. Posvećeni smo tome da ovo bude najsigurniji turnir za igrače, stručne štabove i navijače", poručili su iz Ministarstva.

Iranci prijetili žalbom FIFA-i

Odluka je donesena nakon što je Fudbalski savez Irana najavio podnošenje službene žalbe FIFA-i zbog, kako su naveli, nejednakog tretmana u odnosu na ostale reprezentacije na turniru.

U iranskom taboru smatrali su da stalna putovanja između Meksika i SAD-a predstavljaju dodatno opterećenje za igrače u završnici grupne faze.

Sve otvoreno u grupi G

Pred posljednje kolo situacija u grupi G izuzetno je zanimljiva.

Egipat je lider sa četiri osvojena boda, dok Iran i Belgija imaju po dva boda. Novi Zeland se nalazi na posljednjem mjestu sa jednim bodom.

Upravo zbog takvog raspleta utakmica između Irana i Egipta mogla bi odlučiti jednog od putnika u nokaut fazu Svjetskog prvenstva.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama